+ 48 71 325 30 85/86 labor@labor.com.pl

Człowiek w niemal 70 procentach składa się z wody. Płyny ustrojowe to wodny roztwór substancji elektrolitowych i nieelektrolitowych, wpływających na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu i zapewniających jego nawodnienie. Prawidłowa objętość, ciśnienie osmotyczne i skład płynu ustrojowego mają zasadnicze znaczenie  dla organizmu.

Najważniejszymi składnikami płynów ustrojowych są następujące elektrolity: sód, potas, wapń, magnez oraz chlor. Dzięki odpowiedniej zawartości w osoczu tych jonów możliwe jest utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej związanej z utratą wody i elektrolitów dochodzi  podczas różnych stanów chorobowych skutkujących biegunką, wymiotami, gorączką, przy zażywaniu pewnych leków (np. leków na nadciśnienie tętnicze, przeczyszczających) lub wskutek intensywnego pocenia przy zwiększonym wysiłku fizycznym albo w trakcie upałów.  Może to wiązać się z niebezpiecznym dla zdrowia odwodnieniem i powodować poważne konsekwencje dla organizmu, zwłaszcza dla układu nerwowego, pracy serca.

Zwiększone ryzyko odwodnienia organizmu występuje u osób starszych, cukrzyków, kobiet karmiących piersią, a także dzieci. Im dziecko jest młodsze, tym szybciej dochodzi do jego odwodnienia. Dlatego w tych sytuacjach trzeba zwracać szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu.

Niedobory elektrolitów spowodowane są przez:

 1. biegunki,
 2. wymioty,
 3. wysoką gorączkę,
 4. zażywanie leków, szczególnie diuretyków,
 5. wysiłek fizyczny, zwłaszcza w upalne dni (ciężka praca, sport), powodujący intensywne pocenie się,
 6. picie zbyt małej ilości płynów,
 7. rygorystyczną dietę.

Najszybciej odwadniamy się podczas biegunki i wymiotów, ponadto latem tracimy wodę wraz z potem. Wypijanie odpowiednio dużej ilości płynów (co najmniej 2 litry dziennie) jest ogromnie ważne, jednak sama woda nie nawadnia tak skutecznie, jak dostępne w aptekach roztwory elektrolitów o odpowiednim stężeniu. Zapewniają one skuteczne nawodnienie organizmu i  mogą być stosowane zarówno profilaktycznie w celu utrzymania odpowiedniego poziomu wody i elektrolitów, jak i doraźnie w przypadku odwodnienia.

W aptekach można znaleźć wiele środków zawierających elektrolity. Dostępne są w formie musujących tabletek lub saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie (np. Elektrolity Labor).

Wybór elektrolitów uzależniony jest od indywidualnego zapotrzebowania i okoliczności. Inny skład będzie dedykowany dla osób odwodnionych na skutek choroby (biegunka, wymioty, gorączka), a inny dla sportowców czy osób pragnących po prostu ugasić pragnienie lub uzupełnić straty płynów powstałe na skutek pocenia się w upalne dni. Dla tych osób polecane są wyłącznie postacie tabletek musujących, zawierających różny skład jonów i różną ich zawartość w zależności od producenta preparatu. Tych elektrolitów nie stosuje się w przypadku konieczności nawodnienia organizmu przy biegunce i wymiotach.

Rodzaje preparatów z elektrolitami:

 1. saszetki z proszkiem do rozpuszczania w wodzie dla nawodnienia spowodowanego biegunką, wymiotami, ale również w wyniku pocenia się w upał i przy wysiłku fizycznym,
 2. tabletki musujące dla uzupełnia straty płynów powstałych w wyniku pocenia się w upalne dni lub w trakcie wysiłku fizycznego.

W przeciwieństwie do postaci tabletek musujących, saszetki z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie mają skład ilościowy i jakościowy ustalony na podstawie standardów opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) lub towarzystwa naukowe – ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) lub ESPID (European Society for Paediatric Infectious Diseases). Produkty w postaci saszetek z proszkiem nazywane doustnymi płynami nawadniającymi (DPN) to płyny nawadniające o zmniejszonej osmolarności i zredukowanej zawartości sodu, specjalnie dobranych proporcjach elektrolitów, glukozy, co powoduje że pod względem składu DPN są bliższe płynom ustrojowym niż zwykła woda, a więc łatwiej przyswajalne przez organizm. Dobór ilościowy oraz jakościowy substancji zawartych w preparatach jest ściśle określony, dzięki czemu szybko przywracają one równowagę wodno-elektrolitową i chronią organizm przed groźnymi skutkami odwodnienia.

Liczne wyniki badań naukowych potwierdzają, że DPN nawadniają i uzupełniają utracone elektrolity lepiej niż zwykła woda, a ich stosowanie pozwala na złagodzenie ostrości i skrócenie czasu trwania biegunki.

Doustne płyny nawadniające są standardem leczenia biegunek u dzieci.

DPN mogą być bezpiecznie stosowanie przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, seniorów, a także osoby zdrowe, które potrzebują skutecznego uzupełnienia elektrolitów i wody, utraconych w wyniku intensywnego pocenia się w upał, długotrwałego wysiłku fizycznego (sportowcy, osoby pracujące fizycznie), czy też po prostu w celu ugaszenia pragnienia.

Doustne płyny nawadniające w postaci saszetek z proszkiem przeznaczone są dla osób:

 1. z biegunką, wymiotami,
 2. z wysoką gorączką,
 3. przyjmujących leki odwadniające,
 4. uprawiających sport,
 5. pracujących ciężko fizycznie,
 6. intensywnie pocących się, szczególnie w upalne dni,
 7. pragnących ugasić pragnienie,
 8. pijących zbyt mało płynów,
 9. kobiet w ciąży i karmiących piersią,
 10. seniorów.

Cechy skutecznego elektrolitu:

 1. obniżona osmolarność – 245 mOsm/l;
 2. skład zgodny z wytycznymi WHO:
 • glukoza – 75 mmol/l,
 • sód – 75 mmol/l,
 • potas – 20 mmol/l,
 • chlorki – 65 mmol/l,
 • cytrynian – 10 mmol/l;
 1. brak w składzie barwników, dodatków witamin, aromatów, regulatorów kwasowości.

Przykładem takiego doustnego płynu nawadniającego jest preparat Elektrolity LABOR. Więcej na ten temat znajdą Państwo na stronie www.biegunka.eu.