Temat dezynfekcji – zarówno w kontekście higieny osobistej, jak również powierzchni, np. w środkach transportu zbiorowego – stał się nam szczególnie bliski, od kiedy zmagamy się z pandemią SARS-CoV-2. Jednak, jak wszyscy wiemy, dezynfekcja nie służy wyłącznie walce z koronawirusem, ale stanowi istotny i rutynowy element pracy w miejscach takich jak szpitale czy różnego typu zakłady produkcyjne.

 

Wytwarzanie środków biobójczych nie ogranicza się do połączenia składników mających pożądane przez nas działanie. Należy się upewnić, że preparaty te są skuteczne i faktycznie zapewniają ochronę przeciwdrobnoustrojową w miejscach, w których jest ona niezbędna do bezpiecznej pracy (np. operacje na bloku chirurgicznym, sterylna produkcja leków). Tego typu analizę jesteśmy w stanie przeprowadzić na zlecenie w naszym laboratorium mikrobiologicznym.

 

Badanie, w którym ocenia się skuteczność działania środków dezynfekcyjnych, przeprowadza się przy użyciu tzw. szczepów wzorcowych. Są to ściśle określone szczepy mikroorganizmów, określone indywidualnym numerem, pochodzące z kolekcji szczepów referencyjnych (np. ATCC – American Type Culture Collection, NCTC – National Collection of Type Cultures, PCM – Polska Kolekcja Mikroorganizmów) tak, aby można było je wykorzystać m.in. do celów badawczych. Drobnoustroje takie przechowuje się w różnych formach, w zależności od rodzaju przechowywanego szczepu.

 

Przy użyciu właśnie szczepów wzorcowych, stosując odpowiednie metody, można sprawdzić skuteczność działania środków dezynfekcyjnych. Jeśli byliby Państwo zainteresowani zleceniem nam wykonania takiej analizy, prosimy o wiadomość na adres laboratorium@labor.com.pl, b.wieclaw@labor.com.pl lub r.kowalczyk@labor.com.pl.

 

Zapraszamy do kontaktu i nawiązania z nami współpracy!

 

 

AUTOR: mgr inż. Katarzyna Trębicka