We wcześniejszych wpisach omówiliśmy badania, które prowadzimy, aby zapewnić odpowiednią jakość i bezpieczeństwo produkowanych przez nas leków oraz suplementów diety. Jednak na tym nasze działania w tym zakresie się nie kończą. Bowiem oprócz bieżących analiz materiałów wyjściowych, opakowaniowych i produktów końcowych, w firmach farmaceutycznych prowadzi się również tzw. badania stabilności. Czym są i jaki jest ich cel?

Badania stabilności to analizy wykonywane w określonych odstępach czasu od zwolnienia danej serii produktu końcowego do obrotu. Służą one weryfikacji jego jakości podczas całego okresu ważności tego wyrobu, a nawet dłużej, co z kolei pozwala na określenie trendów, jeśli chodzi ?o ewentualne zmiany w zakresie analizowanych parametrów. Próbki tych wyrobów przechowuje się w komorach klimatycznych, czyli specjalnych ?szafach?, utrzymujących w swoim wnętrzu temperaturę i wilgotność w stałych, ustalonych granicach. Dzięki temu eliminowane jest ryzyko zmian wywołanych w produkcie przez niestabilne, czy też skrajne warunki przechowywania, które to zmiany nie wiążą się jednak z potencjalnie niską wyjściową jakością produktu.

Badania te pełnią więc istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i właściwej jakości wytwarzanych produktów. Przechowywanie prób w komorach klimatycznych może mieć jednak znaczenie nie tylko na etapie sprawdzania stanu wyrobów już obecnych na rynku, ale również ?w trakcie prób technologicznych, prowadzonych podczas opracowywania nowych produktów. Dzięki nim jesteśmy bowiem w stanie przeanalizować, jak dany wyrób będzie się zachowywał ?w określonych warunkach oraz czy zachowa w nich swoją stabilność.

Jeśli chcieliby Państwo zlecić nam przechowywanie własnych prób w naszych komorach klimatycznych i/lub wykonanie analiz w ramach badań stabilności, prosimy o wiadomość na adres laboratorium@labor.com.pl, b.wieclaw@labor.com.pl lub r.kowalczyk@labor.com.pl ?w celu ustalenia szczegółów oferty.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!

AUTOR: mgr inż. Katarzyna Trębicka