Dziś kolejna niezwykła kobieta w serii Kobiety w nauce ? Gertrude Elion, amerykanka, biochemiczka??.

Życie od początku jej nie rozpieszczało – szereg traumatycznych przeżyć w postaci utraty wielu bliskich w wyniku chorób, skłonił ją do zrobienia kolejnego wielkiego kroku ? dostania się na studia w czasach kiedy płeć piękna na uniwersytecie to była niezwykła rzadkość. Pierwsze kroki swojej działalności związanej z chemią stawiała w kontroli jakości produktów spożywczych ? wąchała laski wanilii, następnie trafiła do firmy farmaceutycznej?, gdzie badała adeninę i guaninę (zasady wchodzące w skład DNA ?). Każdą wolną chwilę chciała spędzać w pracy ? przychodziła do laboratorium nawet w weekendy. Studiowała chemię organiczną, biochemię, farmakologię, immunologię i wirusologię?!

W 1950 roku opracowała dwa leki antynowotworowe o wysokiej skuteczności. Na podstawie adeniny i guaniny stworzyła substancję, która zakłócała syntezę komórek białaczkowych, a także lek wydłużający życie chorym z leukemią.

Badaczka nie spoczęła na laurach i kontynuowała swoją pracę, ale tym razem na wirusach. Stworzyła środek działający przeciwwirusowo, którego do tej pory świat nie znał działał na półpaśca, a także na opryszczkę pospolitą. Dodatkowo to przy udziale jej leku przeprowadzono w 1967 roku pierwszą transplantację serca ??!

Uhonorowaniem jej pracy była Nagroda Nobla ?(razem ze współpracownikiem, Panem Hitchings, który początkowo był jej pracodawcą) w dziedzinie fizjologii lub medycyny. 

AUTOR: mgr. inż Renata Kowalczyk