W dzisiejszym poście z cyklu  Kobiety W Nauce przedstawimy sylwetkę Esther Lederberg – mikrobiologa, immunologa i genetyka.

Początkowo studiowała literaturę, jednakże zawsze ciągnęło ją do nauk biologicznych – była wielką miłośniczką bakterii i wirusów. Podczas swojej nauki otrzymywała różnorakie stypendia za bardzo wysokie wyniki, jednakże nie była w stanie się z nich utrzymać. Dorabiała jako praczka oraz asystent w laboratorium (źródła donoszą, że czasami miała tak mało pieniędzy, że jadła żabie udka pozostałe po zajęciach z sekcji).

W 1951 roku odkryła faga lambda, który stał się organizmem modelowym i wektorem w klonowaniu, w naukach takich jak biotechnologia czy biologia molekularna, dzięki czemu gałąź ta bardzo szybko zaczęła się rozwijać. Zauważyła, że w przeciwieństwie do innych wirusów, które szybko namnażają się w komórce gospodarza i ją zabijają, fag lambda integruje swoje DNA z DNA bakterii. Pozwala to wirusowi na przekazywanie instrukcji genetycznych w celu wytwarzania wirusów potomnych nowym pokoleniom bakterii bez niszczenia organizmu gospodarza.

Ponadto udało się jej odkryć, że bakterie potrafią mutować zupełnie przypadkowo, a także że mają zdolność nabierania oporności na antybiotyki. Odkrycia Esthery przyczyniły się do nagrody nobla  jej męża, sama jednak nigdy jej nie otrzymała.

AUTOR: mgr inż. Renata Kowalczyk