Czym jest import równoległy?

Głównym celem importu równoległego leków jest zwiększenie dostępności do produktów leczniczych przez oferowanie ich w niższych cenach niż dostępne na rynku. Import równoległy wynika z faktu, że ceny takich samych leków mogą się różnić pomiędzy różnymi krajami. Importer kupuje produkty lecznicze w kraju, w którym są one tańsze, przepakowuje, a następnie sprzedaje w kraju gdzie ich cena jest wyższa. Import równoległy leków jest zgodną z prawem formą obrotu towarami między krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Produkty z importu równoległego to leki, które muszą być dopuszczone zarówno w kraju importu, jaki i eksportu, muszą mieć tę samą substancję czynną, tę samą moc, drogę podania oraz postać. Często są to leki od tego samego producenta. Różnica pomiędzy produktami wprowadzonymi do obrotu tradycyjną drogą a pochodzącymi z importu to przede wszystkim cena i opakowanie, które może różnić się szatą graficzną od oryginalnego (np. może być czarno-białe, chociaż nie jest to regułą).

Dlaczego ceny takich samych leków mogą być różne pomiędzy dwoma krajami? Wynika to z bardzo wielu czynników, m.in. z odmiennej polityki lekowej w poszczególnych państwach (różne systemy refundacji, marże hurtowe i detaliczne oraz stawki VAT). Inne czynniki wpływające na cenę to koszty produkcji oraz różnice w sile nabywczej pieniądza pomiędzy krajami różniącymi się zamożnością i wysokością dochodów obywateli.

Leki pochodzące z importu równoległego są tańsze ? jest to korzyść dla pacjenta, który kupując takie leki oszczędza. Dodatkowo dzięki obniżeniu kosztów farmakoterapii zwiększa się jej dostępność dla większego grona chorych poprzez zmniejszenie barier finansowych w dostępie pacjentów do leków.

Przepakowanie

Produkty lecznicze wprowadzane w Polsce w ramach importu równoległego wymagają przepakowania, którego celem jest zaopatrzenie produktu w niezbędne informacje w języku polskim. Wymianie podlega ulotka informacyjna oraz treść oznakowania. Informacje zamieszczone na polskojęzycznych opakowaniach oraz ulotkach muszą być zgodne z oznakowaniem oryginalnym.

Proces przepakowania nie ma wpływu na właściwości terapeutyczne i bezpieczeństwo stosowania leku. Jest to proces, który nie ingeruje w opakowanie bezpośrednie leku (np. blister, słoiczek). Pozostaje ono w nienaruszonej postaci, tzn. takiej, w jakiej zostało dopuszczone do obrotu w kraju źródłowym.

Po przepakowaniu produkty lecznicze podawane są kontroli jakości a następnie, po zwolnieniu przez osobę wykwalifikowaną trafiają do dalszej dystrybucji.

LABOR Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne sp. z o.o. oferuje usługi w zakresie przepakowania produktów leczniczych w ramach importu równoległego. Jeśli chcieliby Państwo zlecić nam wykonanie takiej usługi, zachęcamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów oferty.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!