Omówiliśmy już, jakie analizy jesteśmy w stanie wykonać w naszym Laboratorium Mikrobiologicznym. Czas przejść do Laboratorium Chemicznego i badań, które robimy w tej części naszego Działu Kontroli Jakości.

Analizy chemiczne cechuje duża różnorodność, ze względu na ogromną ilość związków chemicznych, mających znaczenie w farmacji, żywności i produktach kosmetycznych. Możemy je podzielić np. na badania jakościowe i ilościowe, czy też fizykochemiczne (oparte o zjawiska fizyczne, np. badanie współczynnika załamania światła) i chemiczne (oparte o reakcje chemiczne, np. charakterystyczne dla określonej grupy związków reakcje barwne). Analizy te służą nam do badania, czy wykorzystywane do produkcji materiały wyjściowe i substancje czynne, a na końcu gotowe produkty, spełniają określone w obowiązujących nas dokumentach wymagania co do ich jakości.

Normy, które są ustalone dla poszczególnych badanych materiałów i produktów w farmacji, określa Farmakopea Polska. Można by powiedzieć, że jest to taka ?biblia farmaceutyczna?, mówiąca nam zarówno o zakresach dopuszczalnych wyników w różnych analizach, jak i o zasadach ich wykonywania oraz wykorzystywanych odczynnikach i urządzeniach analitycznych. To na jej podstawie przygotowujemy specyfikacje, czyli dokumenty mówiące o tym, jakie analizy dla badanego materiału/produktu wykonujemy, jakie są dopuszczalne zakresy otrzymywanych wyników, a także przy użyciu jakich metod będziemy prowadzić określone analizy. Jeśli jest taka potrzeba, korzystamy również z Farmakopei Europejskiej, Amerykańskiej i Międzynarodowej.

Jeśli chcieliby Państwo zlecić nam analizę jakiegoś surowca lub produktu na zgodność
z wymaganiami farmakopealnymi, prosimy o wiadomość na adres laboratorium@labor.com.pl, b.wieclaw@labor.com.pl lub r.kowalczyk@labor.com.pl w celu ustalenia szczegółów oferty.

Zapraszamy do współpracy!

AUTOR: mgr inż. Katarzyna Trębicka