Opowiedzieliśmy już Wam nieco o tym, w jaki sposób bada się leki, suplementy diety oraz materiały wyjściowe do ich produkcji. To jednak nie wszystko. Pod lupę bierzemy również same podłoża mikrobiologiczne, na których te analizy się przeprowadza. Jesteśmy bowiem zobligowani do tego, by kontrolować we własnym zakresie również ich cechy.

Aby upewnić się, że wykorzystywane przez nas podłoża posiadają odpowiednią jakość, sprawdzamy parametry opisane poniżej.

Jałowość podłoży ? analiza ta służy sprawdzeniu, czy zakupione podłoże nie jest zanieczyszczone jakimkolwiek drobnoustrojem. W przeciwnym wypadku zafałszowałby on wynik analizy, wykazując fałszywie dodatnią obecność danego mikroorganizmu i/lub zawyżając wynik ogólnej liczby drobnoustrojów tlenowych (ang. TAMC), czy też ogólnej liczby drożdży i pleśni (ang. TYMC). Analiza jałowości pozwala wykluczyć takie sytuacje.

Żyzność podłoży ? aby dana pożywka była przydatna do użytku, musi być żyzna, co znaczy po prostu tyle, że mogą na niej wyrosnąć określone drobnoustroje. Jeśli tak by nie było, moglibyśmy otrzymać fałszywie ujemne wyniki obecności danego mikroorganizmu lub zaniżone wyniki przy określaniu TAMC i TYMC. Do badania żyzności pożywek wykorzystuje się szczepy wzorcowe, o których mówiliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów.

Selektywność podłoży ? pożywki selektywne charakteryzują się tym, że działają hamująco na wzrost jednych drobnoustrojów, ułatwiają zaś rozwój innych. Aby potwierdzić taką właściwość określonego podłoża, znów wykorzystuje się posiewy szczepów wzorcowych i potwierdza, że wyrastają na nim te mikroorganizmy, które powinny, a te, których być nie powinno – nie. Oprócz podłoży selektywnych możemy mieć do czynienia z podłożami różnicującymi, na których na podstawie wyglądu kolonii różnych drobnoustrojów możemy odróżnić od siebie różne mikroorganizmy ? tu również używa się szczepów wzorcowych.

Jeśli chcielibyście zlecić nam analizę jałowości, żyzności i selektywności podłoży mikrobiologicznych, zachęcamy do kontaktu pod adresem: laboratorium@labor.com.pl, b.wieclaw@labor.com.pl lub r.kowalczyk@labor.com.pl w celu ustalenia szczegółów.

Zapraszamy!

 

AUTOR: mgr inż. Katarzyna Trębicka