+ 48 71 325 30 85/86 labor@labor.com.pl

Czy warto stosować substancje  naturalnego pochodzenia w uzupełnieniu terapii farmakologicznych?

Rozważania na przykładzie wodorowęglanu sodu

Wodorowęglan sodu, który jest nazywany myląco kwaśnym węglanem sodu – w rzeczywistości ma odczyn słabo alkaliczny i zachowuje się w reakcjach chemicznych jak słaba zasada. Z kwasami reaguje zobojętniając kwas z wydzieleniem dwutlenku węgla i wody.

Poprzez wykorzystanie właściwości wodorotlenku sodu wspomagamy proces odkwaszenia organizmu oraz osunięcia z niego toksyn.

Soda oczyszczana w postaci wodnego roztworu w praktyce często wykorzystywana jest jako środek do higieny jamy ustnej, zębów , protez zębowych , poprawy kondycji włosów i skóry.

Dostępna na rynku wersja w postaci tabletek zawierająca 1000mg diwęglanu sodu może być używana uniwersalnie tj. po rozcieńczeniu w wodzie jako roztwór lub doustnie w formie tabletki. Dodatkowo preparat ten posiada miły miętowy zapach .

Z praktyki lekarza można powiedzieć, że suplementacja sodą oczyszczaną pokazuje pozytywne efekty u pacjentów potrzebujących złagodzenia niestrawności lub uciążliwej zgagi, łagodzi skutki przedawkowania aspiryną i trójcyklicznymi lekami antydepresyjnymi.

Dla pacjentów, u których konieczne jest zapobieganie rozwojowi niewydolności nerek czyli wyrównanie nadmiaru jonów wodorowych i ułatwienie przywrócenia prawidłowego pH wsparcie terapii poprzez wprowadzenie do niej wodorowęglanu sodu przynosi wymierne efekty .

Szukając potwierdzenia dla wyników własnych obserwacji warto sięgnąć po opinie innych praktyków. Wg doniesień coraz liczniej publikowanych pojawiły się informacje o wynikach eksperymentu badawczego prowadzonego przez zespół dr Magdi Yagooba z Royal Hospital w Londynie. Badania przeprowadzone były na grupie 134 chorych, gdzie oprócz typowego leczenia zastosowano tabletkowy wodorowęglan sodu, który miał wyrównać nadmiar jonów wodorowych i przywrócić prawidłowe pH organizmu. Autorzy eksperymentu wykazali, że u pacjentów przyjmujących wodorowęglan sodu tempo progresji niewydolności nerek spadło o 2/3 w porównaniu z grupą placebo.

Podawanie sody oczyszczonej opóźniło rozpoczęcie leczenia hemodializami i poprawiło formę ogólną pacjentów i ich stan odżywienia, złagodziło objawy wyczerpania.

Inne zastosowania tabletek suplementów diety zawierających diwęglan sodu ( np. AlcaNeff) dotyczą osób zdrowych, które z racji pewnych sytuacji życiowych mają tendencję do gromadzenia jonów wodorowych w organizmie: np. nadużywają alkoholu, intensywnie trenują, uprawiają sporty wytrzymałościowe, stosują dietę z nadmierną ilością mięsa, produktów przetworzonych-wędzonych i konserwowanych.

Decydując się na zastosowanie suplementów diety należy zawsze przestrzegać zaleceń nie przekraczając porcji podanej na opakowaniach przez producentów jak również pamiętać, że dla utrzymania dobrej kondycji i uniknięcia wielu uciążliwych dolegliwości najważniejsze jest stosowanie na co dzień zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.

Autor: Lek. med. Iwona Hanula, specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, diabetolog, onkolog kliniczny.